SADEM DENİZLİ Saraylar Mah.
491 Sok. No:5
DENİZLİ
www.sademdis.com
SADEM ÇİVRİLÇarşı Mah. Sanayi Cd. No:1
ÇİVRİL
www.sademdiscivril.com


DOKTORA SORUN

Daha önceki sorular içerisinden arama yapabilirsiniz.
Siz de sorununuzu doktorumuza danışabilirsiniz.
Aradığınız sorulara veritabanımızda yanıt bulamadıysanız aşağıdaki formu kullanarak doktorlarımıza danışabilirsiniz.

Adınız Soyadınız *

Telefon *

Email * Yanıttan haberdar olmanız için gerekli

Sormak İstedikleriniz

 
Daha önceki tüm sorulara gözatmak ister misiniz?

Mart 2020’de üst sağ 20’lik yaş dişimde korkunç bir ağrı oldu. Diş hekimi panaromik film istedi. Film sonunda iki üst 20’lik yaş dişimin çekilmesi gerektiğini söyledi. Fakat aynı gece yurt dışına uçak ile seyahatım olduğumdan gelince çektiririz diye anlaştık. Geldiğimde 2 gün sonra pandemi patladı ve erteledikçe erteledik. Sonra mayıs 2020’de daha şiddetli bir ağrı oldu, ve bu sefer ağrısı kulağıma vurdu. Diş hekimim antibiyotik yazdı ve ağrı bittikten bir hafta sonra çekeriz dedi. Fakat ben malum covid-19 dan dolayı bir türlü gitmedim. Temmuz 2020’de bir sabah iki kulağımda da dolgunluk ve tıkanıklılıkla uyandım. Sonraki 3 aylık süre içerisinde 3 farklı KBB uzmanıma gittim. Bir çok farklı ilaç tedavisi uygulanmasına, burun tomografisi çekilmesine rağmen kulaktaki sorun giderilmedi. 3 KBB uzmanına da sorununun 20’lik yaş dişimden kaynaklanabilceğini söylememe rağmen, 3’ü de dişin tıkanıklık yapmayacağını sadece ağrı yapacağını söyledi. Hatta gülüp geçtiler. Sonra kendim internet üzerinde Türkçe çok sonuç bulamayınca İngilizce sonuçları araştırdım. Ve burada dişin kulak dolgunluğu ve tıkanıklığı yapabilceğini, bu durumun sinizüt ile karıştırılabileceğini okudum. Hemen diş hekimimle irtibata geçtim ve 20’lik yaş dişlerimi çekelim dedim. En azından kulağımdaki sorunun bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek istedim. Yeni bir panaromik film çektirdik ve ilk olarak sağ üst 20’lik yaş dişimden başladık. Çol zor’lu bir çekim oldu. Kökleri 2 farklı yön ve açıda gelişmiş. Zar zor kan ter içinde çekim gerçekleşti. Doktor çekilen yere bir pamuk yerleştirdi ve eve geldim. Pamuğu iki saat çıkarmadım. Sonra sigara içmek için pamuğu çıkardım. Fakat sigarayı çekemedim. Ağzımın içine hava çekemedim. Dişimin çekildiği yerden hava kaçırıyordu. Hemen dişçimi aradım, dişin sinüs boşluğunun duvarını deldiğini maksiller sinüs olduğunu söyledi. Ertesi sabah tekrar dişçime gittim, o bölgeyi şırınga ile temizledi ve tampon ile kapattı.Enfeksiyon olmasın diye antibiyotik yazdı. 500 mg’lık günde bir tane alıyorum. Bugün üzerinde. 4 gün geçti, hava kaçması olmuyor fakat iltihap hem diş kökünden ağzıma doğru, hem de burnumun içinden geliyor. Ve hem çekilen bölgede, hem de çekerken zorlanan yandaki dişlerde ağrı var. Sol üst 20’lik yaş dişimin çekimini daha sonrasına bıraktık. Kulağımda ki tıkanıklığa gelince sağ taraf hafifledi gibi. Sorum şu; maksiller sinüs olan yer kapanır mı, iltihap ve ağrı normal mi? Ve gerçekten kulağımda ki tıkanıklık gerçekten sinüs boşluğu duvarını delen 20’lik yaş dişimden mi kaynaklanıyordu?
Arif Sesler
20.10.2020 22:48:17

Cevabı Gör »
Merhabalar...öncelikle yukarıda köpek dişi tabir edilen dişin tam altına denk gelen aşağıdaki dişim kırıldı...bu dişime isim vermiyeyim bir devletin diş sağlığı merkezinde dolgu yaptırdım, fakat dolgum tutmadı...iki kez düştü...biri 1 ay kadar dayandı, diğeri 1 hafta kadar dayandı...en son tekrar takıldı fakat o da çıkacak gibi duruyor...gene aynı yerde azı dişi tabir edilen yerde dolgu yaptırdım fakat oralarda soğuk bir şey deyince mahvoluyorum...demem o ki bunları nasıl düzeltebilirim...bir de daha önce çektirdiğim 3 dişin olduğu yerdeki diş etleri yemek veya ekmek parçası deyince çok kötü oluyor...bunları nasıl yaptırabilirim...bir de ilk muayene de ne kadar ücret alıyorsunuz ve SGK anlaşması var mı?anlayışınız için teşekkürler...kolay gelsin...
Mehmet Emin GAMALI


Cevabı Gör »Adres:
Saraylar Mah. 491 Sok. (Kurşunlu Camii Yanı)
No:5 Merkezefendi / Denizli

Telefon:
0258 262 11 00

Faks:
0258 265 11 66

e-Posta:
info@sademdis.com

Sadem Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği bünyesinde protez, cerrahi, tedavi, endodonti (kanal tedavisi), ortodonti, oral diagnoz,periondotoloji (diş eti hastalıkları), pedodonti (çocuk diş hekimliği), çene cerrahisi ve implantoloji, radyoloji (röntgen), estetik diş hekimliği, acil diş hekimliği hizmetlerini sunmaktadır. www.sademdis.com ağız ve diş sağlığının korunması için bilgi aktarımı ve paylaşımı amacıyla hazırlanmıştır. Meslek etik kurallarına saygılıdır. Bu bilgiler hekimin tıbbi amaçlı muayenesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Bu sayfada yayınlanan resim ve yazılar Sadem Diş Kliniği'nden izin alınmadan kullanılamaz.

Sadem Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği   | Son Güncelleme: 24.01.2021

MEGA DIGITAL © 2019